Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu to istotny dokument w postępowaniu egzekucyjnym. Aby wierzyciel mógł rozpocząć egzekucję na podstawie aktu notarialnego, musi najpierw uzyskać klauzulę wykonalności nadaną przez sąd. Klauzula wykonalności potwierdza, że dany dokument może stanowić podstawę egzekucji i nadaje mu moc tytułu wykonawczego.
Wniosek powinien zawierać precyzyjne oznaczenie wierzyciela i dłużnika, wskazanie aktu notarialnego (data sporządzenia, repertorium, dane notariusza), określenie świadczenia podlegającego egzekucji oraz wyraźne żądanie nadania klauzuli wykonalności. Należy pamiętać, że akt notarialny musi zawierać oświadczenie dłużnika o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt 4, 5 lub 6 Kodeksu postępowania cywilnego.
Wniosek składa się do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika. Opłata sądowa wynosi 50 zł, a do wniosku należy dołączyć oryginał aktu notarialnego lub jego wypis. Warto pamiętać, że w przypadku aktów notarialnych z poddaniem się egzekucji co do świadczeń niepieniężnych, właściwy będzie sąd rejonowy rzeczowo właściwy według przepisów KPC.
Wydział Cywilny
ul. …………………….
kod pocztowy, miejscowość
WNIOSEK O NADANIE KLAUZULI WYKONALNOŚCI
AKTOWI NOTARIALNEMU
Imię i nazwisko/nazwa: …………………….
PESEL/NIP/KRS: …………………….
Adres: …………………….
Adres do doręczeń: …………………….
Telefon: …………………….
Imię i nazwisko/nazwa: …………………….
PESEL/NIP/KRS: …………………….
Adres: …………………….
UZASADNIENIE
podpis wnioskodawcy
ZAŁĄCZNIKI:
- Wypis aktu notarialnego
- Dowód uiszczenia opłaty sądowej w kwocie 50 zł
- Dokumenty potwierdzające spełnienie warunków określonych w akcie notarialnym
- Odpis wniosku i załączników (w zależności od liczby uczestników)
Prawidłowo przygotowany wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu jest kluczowym krokiem do skutecznego dochodzenia swoich roszczeń. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące tego dokumentu.
Podstawa prawna nadania klauzuli wykonalności
Klauzula wykonalności nadawana jest na podstawie art. 777 § 1 pkt 4-6 Kodeksu postępowania cywilnego. Akt notarialny może stanowić tytuł egzekucyjny, jeżeli dłużnik poddał się w nim egzekucji i spełnione zostały warunki określone w tym akcie. Zgodnie z art. 781 § 1 KPC, klauzulę wykonalności nadaje sąd rejonowy właściwości ogólnej dłużnika.
Opłata od wniosku
Opłata od wniosku o nadanie klauzuli wykonalności wynosi 50 zł, zgodnie z art. 71 pkt 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Opłatę należy uiścić przed złożeniem wniosku, a dowód wpłaty dołączyć jako załącznik.
Elementy, które można dostosować we wniosku
Przedstawiony wzór można modyfikować w zależności od konkretnej sytuacji:
- W przypadku aktu notarialnego dotyczącego świadczeń niepieniężnych należy odpowiednio opisać przedmiot świadczenia
- Jeśli wniosek składa pełnomocnik, należy dodać informację o pełnomocnictwie i dołączyć je jako załącznik
- W uzasadnieniu można rozbudować opis okoliczności, szczególnie gdy warunki określone w akcie notarialnym są złożone
Ważne elementy uzasadnienia
W uzasadnieniu wniosku konieczne jest wykazanie, że zostały spełnione wszystkie warunki określone w akcie notarialnym do prowadzenia egzekucji. Należy precyzyjnie wskazać:
- Zdarzenie, od którego uzależniona była możliwość prowadzenia egzekucji
- Datę, kiedy to zdarzenie nastąpiło
- Dowody potwierdzające zaistnienie tego zdarzenia
Na co zwrócić szczególną uwagę
Przy składaniu wniosku o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach:
- Właściwość sądu – wniosek składa się do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę dłużnika
- Kompletność załączników – brak wymaganych dokumentów może skutkować wezwaniem do uzupełnienia braków formalnych
- Precyzyjne określenie świadczenia – należy dokładnie wskazać, jakiego świadczenia dotyczy wniosek
Pamiętaj, że klauzula wykonalności jest ważna bezterminowo, ale w przypadku aktów notarialnych zawierających oświadczenie o poddaniu się egzekucji na podstawie art. 777 § 1 pkt 5 KPC, wniosek o nadanie klauzuli wykonalności nie może być złożony po upływie terminu określonego w akcie.
Postępowanie po uzyskaniu klauzuli wykonalności
Po uzyskaniu klauzuli wykonalności akt notarialny staje się tytułem wykonawczym, który należy przedłożyć komornikowi wraz z wnioskiem o wszczęcie egzekucji. Warto zachować kopię tytułu wykonawczego, gdyż w przypadku zgubienia oryginału, uzyskanie kolejnego odpisu z klauzulą wykonalności wymaga odrębnego postępowania sądowego.