Bitcoin – jak wyglądały jego początki?

Koncepcja kryptowalut powstała już w latach 90-tych ubiegłego wieku, niemniej jednak to bitcoin stał się najpopularniejszą walutą cyfrową. Kiedy oraz jak do tego doszło? W poniższym artykule opiszemy historię bitcoina.

Początki bitcoina – to ciekawe!

Pierwsze z kryptowalut zosatły stworzone w roku 2008 i były to między innymi bit gold oraz hashcash. Na temat bitcoina mówiło się sporo dzięki manifestowi Satoshi Nakamoto.

Manifest pod tytułem bitcoin: elektroniczny system pieniężny peer to peer, pojawił się w internecie w dniu 31 października 2008 roku, gdzie autor dokładnie przedstawił oraz opisał sposoby korzystania z sieci peer to peer celem tworzenia systemu do elektronicznych transakcji, które nie są oparte tylko na wzajemnym zaufaniu. Korzystanie z sieci P2P pozwoliło użytkownikom dokonywać wymian wartości bezpośrednio od nadawcy do adresata, bez uwzględnienia pośrednictwa instytucji ( najbardziej znane to po prostu banki), firm czy osób. W styczniu 2009 roku napisano 30 tysięcy linijek kodu, co uważane jest powszechnie za początki najdroższej kryptowaluty świata, czyli bitcoina. Zaznaczono, iż w przeciągu 20 lat ma być wypuszczonych razem 21 milionów bitcoinów. Pierwszy spośród realnych kursów bitcoina, został ustalony na podstawie kosztów związanych z jego wydobywaniem. Doszło do tego dnia 5 października 2009 roku i za 1 dolara, można było wtedy nabyć aż 1309 BTC.

Obecnie role się zdecydowanie odwróciły i to bitcoin jest teraz najdroższy. Pierwsza z giełd Bitcoin Market, została zaś stworzona w lutym 2010 roku, niemniej jednak nie udało się jej podbić obecnego rynku.