Na czym polega strategia inwestowania w wartość?

Gra na giełdzie kojarzy nam się z kolorowymi wykresami i dynamicznie zmieniającymi się cenami, na które trzeba na bieżąco reagować. Jednak większość inwestorów poświęca na to nie więcej, niż kilkanaście minut dziennie, co umożliwia im tzw. strategia inwestowania w wartość. Na czym ona polega?

Jak inwestować w wartościowe spółki na giełdzie?

Idea strategii inwestowania w wartość jest prosta – zamiast przejmować się trendami spadkowymi i wzrostowymi inwestor dokonuje dokładniej analizy spółki, sprawdzając, czy obecna wycena faktycznie odpowiada jej rzeczywistej wartości.

Na giełdzie bardzo często zdarza się, że kursy notowanych firm są całkowicie oderwane od realiów, na które składa się nie tylko sytuacja finansowa samej spółki, ale też całego rynku, na jakim działa. Jeżeli inwestor znajdzie spółkę, która jest wyceniana dużo niżej, niż być powinna, po prostu kupuje on jej akcje i o nich zapomina. Nie interesują go wzrosty czy spadki – wyznacza on czas, po jakim sprzeda posiadane udziały (np. 5 czy 10 lat) i twardo trzyma się swoich postanowień.

Jakie są zalety strategii inwestowania w wartość?

Strategia inwestowania w wartość wiąże się z oczywistymi zaletami. Po pierwsze, nie zajmuje zbyt dużo czasu, dzięki czemu praktykować może ją każdy, w tym osoby pracujące na etacie czy prowadzące własną działalność. Po drugie, takie podejście zazwyczaj się sprawdza – spółka w dobrej sytuacji finansowej i z dużym potencjałem rozwoju w większości przypadków osiągnie sukces i prędzej czy później zostanie doceniona przez innych inwestorów, co znacząco zwiększy jej wycenę.

Wreszcie, inwestując w wartość nie musimy mieć skomplikowanej wiedzy i umiejętności analizy aktualnego kursu. Wystarczy, że zidentyfikujemy wartościowe akcje i je kupimy!

One thought on “Na czym polega strategia inwestowania w wartość?

Dodaj komentarz