Niski budżet nie jest przeszkodą w założeniu własnej firmy

Wiele osób uważa, że do założenia własnej firmy, potrzebny jest duży budżet. Nic bardziej mylnego. Od kilku lat zyskuje popularność dropshipping, czyli sprzedaż produktów bezpośrednio z hurtowni. Pozwala to na uniknięcie kosztów związanych z posiadaniem własnego magazynu oraz wysyłki produktu.

Osoba, która się tym zajmuje ma za zadanie stworzenie strony internetowej sklepu oraz wypromowanie jej tak, aby to właśnie przez nią potencjalni klienci dokonywali zakupów. Marża ustalona we własnym sklepie jest wtedy zarobkiem.  Teraz pewnie pojawi się pytanie, dlaczego jest ten model sprzedaży zaliczony jako pomysł na biznes? Otóż odpowiedź jest bardzo prosta. W Polsce osoby, które mają przychód z dropshippingu wyższy niż 1505 zł mają obowiązek założenia firmy.

Od jakiego budżetu można zacząć?

Poniżej jest zestawienie kosztów związanych z korzystaniem z jednej bardzo znanej platformy.  Oczywiście jest ich dużo więcej i z pewnością każda zainteresowana osoba znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Większość z nich ma również 14. dniowy okres próbny, co pozwoli na przetestowanie ich działania. Przykład:

SkyShop:

  • Zakup planu StartUp cena: 19 zł (obniżona z 69zł) – oferta dedykowana dla początkujących.
  • Kolejny wydatek to zakup dodatkowych wtyczek/oprogramowania. Tutaj wedle budżetu. Na początku można przecież większość czynności wykonywać ręcznie, a dopiero później zautomatyzować swój sklep.
  • Marketing. Na reklamę w pierwszym miesiącu nie powinno się wydać mniej niż około 500 zł. Przykład: Reklama na Facebooku za 500 zł pozwala na dotarcie do kilkunastu tysięcy potencjalnych klientów.  Warto również rozłożyć tą kwotę na kilka dni – nie wydawać całości w pierwszym dniu.
  • koszt otwarcia jednoosobowej działalności gospodarczej to 0zł ( spółka z o.o. – dodatkowe koszty).

Podsumowanie: Z jak najmniejszym budżetem otwarcie własnego biznesu to koszt 519 zł + koszt ewentualnej automatyzacji sklepu + koszty otwarcia spółki z o.o. zamiast jednoosobowej działalności gospodarczej.